Ivóvízkezelés, vízfertőtlenítés – klór-dioxid

Az ivóvízkezelés és -fertőtlenítés feladatai

víztisztító - ivóvíz kezelés

Korszerű víztisztító berendezés

A víztisztítástól a fertőtlenítésig

Az ivóvízkezelés, a víztisztítás első helyen említhető legfontosabb feladata, hogy a természetes forrásokból származó víz minőségét emberi fogyasztásra alkalmas szintre hozza. A vízfelhasználás korai időszakaiban csak természetes módszereket alkalmaztak a víz szűrésére, a XX. századtól kezdve ipari méretekben tisztítják és fertőtlenítik a vizet. A legújabb technológiáknak köszönhetően lehetővé vált a helyi ivóvízkezelés megvalósítása is, a családi házak vagy intézmények saját víztisztító berendezést is üzembe helyezhetnek, illetve ezzel foglalkozó cégek szolgáltatását vehetik igénybe.

Az individuális módszerek megjelenéséig a nagyipari víztisztítási eljárások jelentették a technológia csúcsát, ezért ennek az eljárásnak a megismerésével kell kezdenünk. A víztisztítás alapvető módszerei a következők:

Derítés

A derítési eljárás célja a víz zavarosságának csökkentése, melynek során az emberi fogyasztásra szánt ivóvíz színe közel átlátszóvá válik. A víztisztítás első fokán eltávolítják a vízben lebegő szennyező anyagokat, melyek nem, vagy csak gyengén ülepíthetők. Ezt koagulációs eljárásnak is nevezzük. A derítés a derítőberendezésben történhet segédanyagok hozzáadásával vagy ezek nélkül.

Átfolyásuk szerint a derítők lehetnek:

  • vízszintes átfolyásúak
  • függőleges átfolyásúak.

A tisztítandó vízben található ülepítendő szennyeződések mozgási iránya szerint lehet:

  • ellenáramú derítő
  • egyenáramú derítő.

Kicsapatás

A kicsapatás is fontos állomása az ivóvízkezelésnek, tisztításnak. Ezen eljárás során a folyadékban oldott szennyező anyagokat megfelelő vegyszerek hozzáadásával csapadékká alakítják át, amit aztán ülepítéssel, szűréssel vagy fázis szétválasztással távolíthatnak el az ivóvízből.

A kicsapatás során eltávolítják a vasat és a mangánt az ivóvízből vagy szennyvízből. Bár ezek az anyagok nem károsak az egészségre, esztétikai szempontból szükséges ez a kezelési eljárás.

Az ivóvíz vastalanítása során az alábbi adalékanyagokat, szereket alkalmazhatjuk:

  • szabad klór (HOCl – klóros savból nyerve)
  • klórdioxid (ClO2)
  • kálium-permanganát (KMnO4)
  • ózon.

Vízlágyítás: ioncsere

A használati ivóvízkezelés során leginkább a takarékossági szempontok miatt nem kerül sor vízlágyításra, ipari használatra vagy gőzfejlesztésre szánt víz tisztításánál azonban kritikus pont a keménységet okozó sók eltávolítása. Ez történhet termikus eljárással vagy pedig vegyszerek segítségével.

Tökéletesen lágy víz csak ioncserével állítható elő. A modern vízkezelés során műgyantát használnak ioncserélőként. A vizet a gyantarétegen áteresztve történik meg az ioncsere.

Biológiai víztisztítás

Az ivóvíz kezelés egyik végső fázisa a biológiai víztisztítás, mely során a baktériumokat, vírusokat és mikroorganizmusokat pusztítják el. Napjainkban a víz fertőtlenítés leggyakrabban alkalmazott módja a klórozás, ózon vagy UV-fény alkalmazása. A hagyományos klórozás helyett azonban egyre gyakrabban a hatékonyabb és biztonságosabb klór-dioxidot használják az vízfertőtlenítésre.

A kezelt és tisztított vizet felhasználás előtt még kondicionálni kell. Az eljárás során eltávolítják az esetleges szagforrásokat az ivóvízből.

Az ivóvíz biológiai szintű, de kémiai szerekkel (pl. klórdioxid) vagy fizikai hatással (pl. napfény) elért  fertőtlenítését meg kell különböztetnünk a biológia szennyvíztisztítástól – ez a magas szervesanyag-tartalmú szennyvizek mesterséges vagy természetes biológiai folyamatok révén történő tisztítása, amely a mikroorganizmusokban lejátszódó biokémiai reakciókon alapul. Az ilyen eljárások a mikroorganizmusok irányított tevékenységét (fermentáció) hasznosítják.

A víz szűrése

A mechanikus ivóvízkezelés során a legfontosabb eszközök a szűrők, melyek a vízben lebegő szennyeződések fizikai eltávolítására szolgálnak.

Az ivóvízkezelés története

Már az ókori Sumér, Babiloni és Egyiptomi birodalmakban felismerték az ivóvízellátás megszervezésének szükségességét. A fejlődés és növekedés alapja volt a vízhálózat kiépítése. A korai időszakban a víztisztítás még nem jöhetett szóba, akkoriban csupán a víz szállítását kellett megoldani.

Az első században, a Római birodalomban elkezdték alkalmazni a víztisztítás kezdetleges módját, a természetes vízszűrést. Erre a feladatra összekapcsolt vízhálózatrendszert alkalmaztak. A XX. századig a vízellátási technológia nem változott. Az első fertőtlenítési eljárást az ivóvízkezelés történetében 1910-ben Marseilles-ben alkalmazták, ahol UV fertőtlenítést alkalmaztak, a napfény segítségével csíramentesítették az ivóvizet. Forrás: https://twinoxide.hu/ivoviz-kezeles/

A vízben előforduló fertőzéshordozók mutatószáma

ivóvíz fertőtlenítés

Ipari ivóvíz fertőtlenítés

Az ivóvízhálózatba kerülő vizet több alkalommal hatósági szinten ellenőrzik, a legfontosabb szempont, hogy minden fertőzést kiszűrjenek, minden fertőző anyagot eltávolítsanak. A víz rendkívül kedvező élőközeg a különféle egyszerű baktériumok és összetettebb szervezetek számára. A vízben szaporodó mikrobák jelentős része terjeszthet fertőzéseket: kolerát, dizentériát, paratífuszt stb.

A víz parazitózis (parazitafertőzés) hordozója is lehet, például ascaris, giardia vagy egyéb egyszerű amőbák elterjedése esetén. A vezetékes ivóvíz vizsgálata során az egyes fertőzéshordozók számát vizsgálják köbméterenként. A legtöbb marker esetében nulla a kötelező érték, azonban a fogyasztásra alkalmas vízben előfordulhat 50 alatti baktériumszám.

A víz kémiai minősége

A víz kémiai minőségének megállapításakor az egyik legfontosabb mutató a pH érték. A semleges víz pH értéke keménységétől függően 6,0 és 8,5 között van. A pH érték az adott anyag kémhatását, savasságát vagy lúgosságát jellemzi, ahol 1 a savas érték mutatószáma, és 14 a lúgosé. A tiszta víz pH értéke 7. Az ivóvíz semlegességének biztosításához el kell távolítani a vízben található oldott ásványi sókat.

Ivóvíz fertőtlenítés, baktériummentesítés

pseudomonas ivóvízben

Pseudomanas baktériumok ivóvízben

A klór-dioxid alapú készítmények használatával történő fertőtlenítést az ezzel foglalkozó szolgáltató cégektől leggyakrabban a vezetékekben, tartályokban, víztárlókban, medencékben felfedezett olyan patogének elpusztítása végett rendelik meg, mint amilyen

  • a Mycobacterium avium
  • a Legionella pneumophila,
  • és a Pseudomonas aeruginosa

– leggyakrabban ezek a baktériumok okoznak fertőzött ivóvízzel kiváltott megbetegedéseket. Különösen az utóbbinak, a pálcika formájú, mozgásra képes pseudomonas baktériumnak a megjelenése szokott riadalmat kelteni, mivel az emberi szervezetből igen nehéz kiirtani, ellenállónak mutatkozik a szervezet baktérium elleni harcában és szinte elérhetetlen az antibiotikumok számára. Ennek az a magyarázata, hogy ez a mikroorganizmus egy különleges nyálkaréteget  képes kialakítani, vagyis olyan mikrokolóniákat hoz létre, melyeket ez az úgynevezett biofilm réteg védi. Éppen ezért célszerű biocid eljárásokkal előfordulási helyén, medencékben, víztározókban elpusztítani.

A klór-dioxid elpusztítja a baktériumokat

klór dioxid fertőtlenítő szer

A klór-dioxid molekula modellje

Az ivóvíz-fertőtlenítésre most már hosszú évtizedek óta használt klór-dioxid – ClO2 – igen effektív hatású kémszer, széles körű baktériummentesítésre alkalmas intenzív oxidálószer, reakcióba lép a legtöbb szerves és szervetlen anyaggal, hatásos biocid anyag, elpusztítja a mikroorganizmusokat.  Vízben hőfejlődéssel oldódik, eközben sötétzöld oldat keletkezik. Elterjedt alkalmazásként szennyvizeket, ipari felhasználású vizet és kiemelten ivóvizet kezelnek vele.

A legismertebb klórdioxid alapú fertőtlenítőszer a Twinoxide két komponensű por. Alkalmazási területe: Ivóvíz fertőtlenítés és kezelés. Az megfelelő koncentrációjú klór dioxid gyakorlatilag maradéktalanul elpusztítja az útjába kerülő  baktériumokat – az emberi szervezetre nézve nincs káros vagy mérgező hatása, mert hamar elbomlik. Az ivóvízkezelés feladatai között első helyen a víztisztítás áll.


Kapcsolódó bázis-oldalak a 2018-2020-as tiszta ivóvizes SEO-projektben:

Kifejezések és long tail kulcsszavak Google-kereséshez: vízfertőtlenítés a családi ház vezetékeiben, hideg-melegvizes lakás, vízvezetés otthon, háztartási viztisztitás, ipari víz – szennyvíztisztító berendezés, tiszta forrásvíz, a földi ivóvízkészlet kezelése, vegyi fertőtlenítés házilag, klór-dioxid fertőtlenítő szer, pseudomonas pálcikák, twinoxide ivóvízkezelés, szolgáltatás és technológia: derítés, kicsapatás, lágyítás, szűrés. Pseudomonas aeruginosa elpusztítása oxidálószerrel

 

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.