Műanyag télikert gyártás kupolatetővel

műanyag télikert gyártásA legegyszerűbb változatban az üvegház vagy télikert egy fa, fém vagy fém-műanyag keret, amelyre műanyag fólia vagy polikarbonát lapok, hagyományos kivitelezés esetén üveglapok vannak rögzítve. Ennek a kialakításnak a fő előnye az alacsony költség és a könnyű kivitelezés. Kis súlya miatt nem igényel alapozást, felállítható a kertben vagy udvari teraszon. Egy ilyen gyümölcs- és zöldségházat vagy pihenőkupolát házilag is felépíthetünk. Az egyszerű üvegház hátránya, hogy csak nyári rezidenciát tud biztosítani a növényeknek. Nem véd a téli hideg ellen, ezért általában olyan növények termesztésére használják, amelyek nyáron és ősszel hoznak termést. Pihenő zöld oázisnak is csak jó időben felelnek meg. Komolyabb igények esetén előregyártott műanyagelemekből építőmesterek húznak fel télikertet.

Műanyag télikert gyártása, építése Budapesten

katt! >> OLVASD TOVÁBB!

Az infrasugárzók előnyei – Infrafűtés, panelek

A sötétsugárzók előnyei a hagyományos fűtőanyag alapú készülékekkel szemben

infrasugárzó - infrafűtés előnyei

A sötétsugárzó infrapaneleket célszerű a mennyezet alá telepíteni

A közönséges villamos melegítőkészülékekkel szemben az infrasugarakat kibocsátó készülékek mindenekelőtt a hatósugarukba eső tárgyakat, és csak másodsorban a levegőt melegítik fel. A berendezés hatását már a bekapcsolás utáni percben érzékeljük. Ez az oka annak, hogy az inframelegítőket a helyiségek gyors felmelegítésére használják.

Az elektromágneses hullámok skáláján az infravörös sugarak a látható fény és a rádióhullámok között helyezkednek el. A Nap, a tábortűz, a parázsló szén és valamennyi meleg test infra tartományú sugarakat bocsát ki. Bőrünk melegként érzékeli az infrasugarakat, hatásuk kellemes hőérzettel jár. katt! >> OLVASD TOVÁBB!

Ivóvízkezelés, vízfertőtlenítés – klór-dioxid

Az ivóvízkezelés és -fertőtlenítés feladatai

víztisztító - ivóvíz kezelés

Korszerű víztisztító berendezés

A víztisztítástól a fertőtlenítésig

Az ivóvízkezelés, a víztisztítás első helyen említhető legfontosabb feladata, hogy a természetes forrásokból származó víz minőségét emberi fogyasztásra alkalmas szintre hozza. A vízfelhasználás korai időszakaiban csak természetes módszereket alkalmaztak a víz szűrésére, a XX. századtól kezdve ipari méretekben tisztítják és fertőtlenítik a vizet. A legújabb technológiáknak köszönhetően lehetővé vált a helyi ivóvízkezelés megvalósítása is, a családi házak vagy intézmények saját víztisztító berendezést is üzembe helyezhetnek, illetve ezzel foglalkozó cégek szolgáltatását vehetik igénybe.

Az individuális módszerek megjelenéséig a nagyipari víztisztítási eljárások jelentették a technológia csúcsát, ezért ennek az eljárásnak a megismerésével kell kezdenünk. A víztisztítás alapvető módszerei a következők:

Derítés

A derítési eljárás célja a víz zavarosságának csökkentése, melynek során az emberi fogyasztásra szánt ivóvíz színe közel átlátszóvá válik. A víztisztítás első fokán eltávolítják a vízben lebegő szennyező anyagokat, melyek nem, vagy csak gyengén ülepíthetők. Ezt koagulációs eljárásnak is nevezzük. A derítés a derítőberendezésben történhet segédanyagok hozzáadásával vagy ezek nélkül.

Átfolyásuk szerint a derítők lehetnek:

  • vízszintes átfolyásúak
  • függőleges átfolyásúak.

A tisztítandó vízben található ülepítendő szennyeződések mozgási iránya szerint lehet:

  • ellenáramú derítő
  • egyenáramú derítő.

Kicsapatás

A kicsapatás is fontos állomása az ivóvízkezelésnek, tisztításnak. Ezen eljárás során a folyadékban oldott szennyező anyagokat megfelelő vegyszerek hozzáadásával csapadékká alakítják át, amit aztán ülepítéssel, szűréssel vagy fázis szétválasztással távolíthatnak el az ivóvízből.

A kicsapatás során eltávolítják a vasat és a mangánt az ivóvízből vagy szennyvízből. Bár ezek az anyagok nem károsak az egészségre, esztétikai szempontból szükséges ez a kezelési eljárás.

Az ivóvíz vastalanítása során az alábbi adalékanyagokat, szereket alkalmazhatjuk:

  • szabad klór (HOCl – klóros savból nyerve)
  • klórdioxid (ClO2)
  • kálium-permanganát (KMnO4)
  • ózon.

Vízlágyítás: ioncsere

A használati ivóvízkezelés során leginkább a takarékossági szempontok miatt nem kerül sor vízlágyításra, ipari használatra vagy gőzfejlesztésre szánt víz tisztításánál azonban kritikus pont a keménységet okozó sók eltávolítása. Ez történhet termikus eljárással vagy pedig vegyszerek segítségével.

Tökéletesen lágy víz csak ioncserével állítható elő. A modern vízkezelés során műgyantát használnak ioncserélőként. A vizet a gyantarétegen áteresztve történik meg az ioncsere.

Biológiai víztisztítás

Az ivóvíz kezelés egyik végső fázisa a biológiai víztisztítás, mely során a baktériumokat, vírusokat és mikroorganizmusokat pusztítják el. Napjainkban a víz fertőtlenítés leggyakrabban alkalmazott módja a klórozás, ózon vagy UV-fény alkalmazása. A hagyományos klórozás helyett azonban egyre gyakrabban a hatékonyabb és biztonságosabb klór-dioxidot használják az vízfertőtlenítésre.

A kezelt és tisztított vizet felhasználás előtt még kondicionálni kell. Az eljárás során eltávolítják az esetleges szagforrásokat az ivóvízből.

Az ivóvíz biológiai szintű, de kémiai szerekkel (pl. klórdioxid) vagy fizikai hatással (pl. napfény) elért  fertőtlenítését meg kell különböztetnünk a biológia szennyvíztisztítástól – ez a magas szervesanyag-tartalmú szennyvizek mesterséges vagy természetes biológiai folyamatok révén történő tisztítása, amely a mikroorganizmusokban lejátszódó biokémiai reakciókon alapul. Az ilyen eljárások a mikroorganizmusok irányított tevékenységét (fermentáció) hasznosítják.

A víz szűrése

A mechanikus ivóvízkezelés során a legfontosabb eszközök a szűrők, melyek a vízben lebegő szennyeződések fizikai eltávolítására szolgálnak.

Az ivóvízkezelés története

Már az ókori Sumér, Babiloni és Egyiptomi birodalmakban felismerték az ivóvízellátás megszervezésének szükségességét. A fejlődés és növekedés alapja volt a vízhálózat kiépítése. A korai időszakban a víztisztítás még nem jöhetett szóba, akkoriban csupán a víz szállítását kellett megoldani.

Az első században, a Római birodalomban elkezdték alkalmazni a víztisztítás kezdetleges módját, a természetes vízszűrést. Erre a feladatra összekapcsolt vízhálózatrendszert alkalmaztak. A XX. századig a vízellátási technológia nem változott. Az első fertőtlenítési eljárást az ivóvízkezelés történetében 1910-ben Marseilles-ben alkalmazták, ahol UV fertőtlenítést alkalmaztak, a napfény segítségével csíramentesítették az ivóvizet. Forrás: https://twinoxide.hu/ivoviz-kezeles/

A vízben előforduló fertőzéshordozók mutatószáma

ivóvíz fertőtlenítés

Ipari ivóvíz fertőtlenítés

Az ivóvízhálózatba kerülő vizet több alkalommal hatósági szinten ellenőrzik, a legfontosabb szempont, hogy minden fertőzést kiszűrjenek, minden fertőző anyagot eltávolítsanak. A víz rendkívül kedvező élőközeg a különféle egyszerű baktériumok és összetettebb szervezetek számára. A vízben szaporodó mikrobák jelentős része terjeszthet fertőzéseket: kolerát, dizentériát, paratífuszt stb.

A víz parazitózis (parazitafertőzés) hordozója is lehet, például ascaris, giardia vagy egyéb egyszerű amőbák elterjedése esetén. A vezetékes ivóvíz vizsgálata során az egyes fertőzéshordozók számát vizsgálják köbméterenként. A legtöbb marker esetében nulla a kötelező érték, azonban a fogyasztásra alkalmas vízben előfordulhat 50 alatti baktériumszám.

A víz kémiai minősége

A víz kémiai minőségének megállapításakor az egyik legfontosabb mutató a pH érték. A semleges víz pH értéke keménységétől függően 6,0 és 8,5 között van. A pH érték az adott anyag kémhatását, savasságát vagy lúgosságát jellemzi, ahol 1 a savas érték mutatószáma, és 14 a lúgosé. A tiszta víz pH értéke 7. Az ivóvíz semlegességének biztosításához el kell távolítani a vízben található oldott ásványi sókat.

Ivóvíz fertőtlenítés, baktériummentesítés

pseudomonas ivóvízben

Pseudomanas baktériumok ivóvízben

A klór-dioxid alapú készítmények használatával történő fertőtlenítést az ezzel foglalkozó szolgáltató cégektől leggyakrabban a vezetékekben, tartályokban, víztárlókban, medencékben felfedezett olyan patogének elpusztítása végett rendelik meg, mint amilyen

  • a Mycobacterium avium
  • a Legionella pneumophila,
  • és a Pseudomonas aeruginosa

– leggyakrabban ezek a baktériumok okoznak fertőzött ivóvízzel kiváltott megbetegedéseket. Különösen az utóbbinak, a pálcika formájú, mozgásra képes pseudomonas baktériumnak a megjelenése szokott riadalmat kelteni, mivel az emberi szervezetből igen nehéz kiirtani, ellenállónak mutatkozik a szervezet baktérium elleni harcában és szinte elérhetetlen az antibiotikumok számára. Ennek az a magyarázata, hogy ez a mikroorganizmus egy különleges nyálkaréteget  képes kialakítani, vagyis olyan mikrokolóniákat hoz létre, melyeket ez az úgynevezett biofilm réteg védi. Éppen ezért célszerű biocid eljárásokkal előfordulási helyén, medencékben, víztározókban elpusztítani.

A klór-dioxid elpusztítja a baktériumokat

klór dioxid fertőtlenítő szer

A klór-dioxid molekula modellje

Az ivóvíz-fertőtlenítésre most már hosszú évtizedek óta használt klór-dioxid – ClO2 – igen effektív hatású kémszer, széles körű baktériummentesítésre alkalmas intenzív oxidálószer, reakcióba lép a legtöbb szerves és szervetlen anyaggal, hatásos biocid anyag, elpusztítja a mikroorganizmusokat.  Vízben hőfejlődéssel oldódik, eközben sötétzöld oldat keletkezik. Elterjedt alkalmazásként szennyvizeket, ipari felhasználású vizet és kiemelten ivóvizet kezelnek vele.

A legismertebb klórdioxid alapú fertőtlenítőszer a Twinoxide két komponensű por. Alkalmazási területe: Ivóvíz fertőtlenítés és kezelés. Az megfelelő koncentrációjú klór dioxid gyakorlatilag maradéktalanul elpusztítja az útjába kerülő  baktériumokat – az emberi szervezetre nézve nincs káros vagy mérgező hatása, mert hamar elbomlik. Az ivóvízkezelés feladatai között első helyen a víztisztítás áll.


Kapcsolódó bázis-oldalak a 2018-2020-as tiszta ivóvizes SEO-projektben:

Kifejezések és long tail kulcsszavak Google-kereséshez: vízfertőtlenítés a családi ház vezetékeiben, hideg-melegvizes lakás, vízvezetés otthon, háztartási viztisztitás, ipari víz – szennyvíztisztító berendezés, tiszta forrásvíz, a földi ivóvízkészlet kezelése, vegyi fertőtlenítés házilag, klór-dioxid fertőtlenítő szer, pseudomonas pálcikák, twinoxide ivóvízkezelés, szolgáltatás és technológia: derítés, kicsapatás, lágyítás, szűrés. Pseudomonas aeruginosa elpusztítása oxidálószerrel

 

Terasz beépítés Budapest. Télikert ötletek, erkély

Télikert építés és gyártás, teraszok fűtése

terasz beépítés budapest

Egy hangulatos fűtött, beépített terasz Budapest kertvárosában. Télikertépítés

A terasz beépítése mint olcsó építészeti megoldás

Bár leginkább kellemes, meleg környezetben eltölthető hűvös őszi estékről szeretnénk szólani, avagy arról, hogy nappaliszobának, szalonnak vagy teázónak ugyan kiváló, a beépített teraszok eredeti funkciója mégiscsak a déli növények téli elhelyezése. Amíg azonban pálmáinkat, fikuszainkat, leandereinket vagy citromfáinkat kinn tarthatjuk a kertben, az üvegszobában jól elfér pár könyvespolc, üvegasztal, ülőgarnitúra kanapéval és nagy, öblös fotelokkal. Ám ezek kényelmét élvezve ne mellőzzük a szakmai ismereteket sem, érdemes tudni, hogy tervezői, mérnöki szempontból a terasz beépítés annak az építészeti megoldásnak a neve, melynek során a télikert funkcióját betöltő helyiség nem külön építményben kerül kialakításra (mint például gazdasági célú üvegházak esetében), hanem az épület, a ház vagy lakás egy korábban is már meglévő nyitott teraszát fedik be üvegtetővel és építik körbe nagyrészt átlátszó elemekkel (üveg falak, tolóajtók, műanyag bukóablakok) – persze erős váz, általában fémbetétes műanyag tartószerkezet segítségével.

Ipari télikertgyártás – műanyag ablak és tető

A télikertek gyártására és helyszíni beszerelésére szakosodott ipari vállalkozások kevéssé lelkesednek az egyedi megoldásokért. Az ablakgyártásnál alig bonyolultabb technológiával sorozatban elkészítik a télikert standard elemeit, kiszállítják és a helyszínen, egy megfelelő beton alapon (teraszon) összeszerelik és az épülethez rögzítik. A szabványosan legyártott elemek ugyan biztosítanak némi variációs lehetőséget, de az így készült kalitkák kicsit mind egyformák. A sorozatgyártásnak köszönhetően az így létesülő műanyag télikert költségkímélő megoldás.

Az építőipari cégek részéről tett ajánlatokban marketinges közhely, de tény, hogy a teraszbeépítés a télikertek létesítésének legolcsóbb módja, ugyanakkor az építtető számára bizonyos kompromisszumokkal jár, hiszen egy már eleve adott épületrész lehetőségeihez és részben korábban kialakított és megszokott funkcióihoz kell igazodni (például átjárhatóság az utca vagy az udvar irányában), ezen felül a készen hozzáférhető fémbetétes műanyagelemek lehetőségeiben kell gondolkodni.

fa télikert

Egyedi kivitelezésű fa szerkezetű télikert egy beépített tornácon (verandán)

A teraszbeépítés jellegzetességei, előnyei – üvegház-hatás

Ahogy fentebb megállapítottuk, kényelmi szempontból nézve a beépített terasz voltaképp egy plusz szobát ad az otthonunknak, ezen felül őszönként megoldja a szobanövények lakásba hurcibálásának állandó problémáját. Ezzel a gonddal nem kell többé szembenéznünk, ha a fedett, beüvegezett teraszon, netán üvegbalkonon helyezzük el őket. Amíg be nem állnak a fagyok, nyitva tartjuk a tolóajtót vagy kitárhatjuk a bukó műanyagablakokat, így dísz- és szobanövényeink szinte újra a szabadba kerülnek, amikor viszont zordabbra fordul az időjárás, netán talaj menti fagyokat ígérnek hírekben, akkor a télikert nyílászáróit becsukva kellemes mikroklímát teremthetünk a lakásunkba csempészet zöld oázis számára.

Mint tudjuk, az üveg felületek átengedik a napfényt, ám a felmelegedett tárgyak által kibocsájtott hő nagyrészt megreked az üvegszobában, mivel az infravörös sugárzás számára az üveg átlátszatlan; erről lásd, keress rá a Google-ban: Üvegházhatás: a teraszbeépítés útján létrejött télikertek visszatartják a meleget. – Hozzá kel tenni azonban, hogy ez a hőeffektus nem mindig elegendő a kellő hőmérséklet fenntartásához, ezért a létesítményeket fűteni kell. Erre az elektromos infrafűtés különböző módjai a legalkalmasabbak.

Ám a növények észszerű elhelyezésének lehetőségén kívül a teraszbeépítés számos egyéb előnnyel is jár; nézzünk néhányat

  • a terasz beépítés a legolcsóbb módszer télikert létesítésére
  • megoldódik a növények téli elhelyezésének a problémája
  • a beépített terasz javítja a lakás hőháztartását, csökkenti a fűtési számlát:
    • kisebb lesz az épület hővesztesége az utcai vagy kerti bejáratnál
    • az üveg alatt felmelegedett tárgyak hőjének egy része átirányul a lakásba
    • infrapaneles fűtéssel megoldható a téliesítés
  • növekszik az ingatlan értéke
  • egy szobával bővül a lakótér
  • egész évben használhatóvá, élvezhetővé válik a terasz
  • a beépített teraszon télen is lehetővé válik a napkúra, fényterápia
  • az elhelyezett zöld növények oxigéndússá teszik a lakás légkörét

További tippek, lehetőségek:

A beépítésre kerülő objektumok különböző típusúak lehetnek, olykor nem is tudjuk pontosan, mi a különbség a balkon, terasz, lodzsa között, vizsgálódjunk kicsit ezen a téren

A terasz eredete, meghatározása, fajtái, típusai, funkciói

A teraszt az ókori keleti földművelők használták először. A fogalom meghatározása ebben a jelentésben:

Terasz = a mezőgazdaságban növények termesztésére hasznosított vízszintes földterület, amely a lejtők, domboldalak természetes vagy mesterségesen megtörésével jön létre.

Mint vízszintes felület, úgy került be az építészetbe is a terasz, itt azonban a definíciónak az is része, hogy

a terasz az épületnek a környezettel (utca, tér, udvar, kert), illetve a természettel (növénykert, liget, park, gyümölcsös, netán erdő, rét) való közvetlen kapcsolatát megteremti meg.

Megkülönböztetünk földszinti teraszt és tetőteraszt, valamint a kültéri teraszt. Az előbbi igen gyakran egyben a lakás be- vagy kijárata körül kerül kialakításra, legtöbbször lépcső vezet a szintjére, és innen nyílik a lakás ajtaja. A tetőterasz az épületek eleve lapos vagy a dőlt tetőzet vízszintessé alakított része, melyet virágágyásokkal, napozórésszel, luxusépítkezések, hotelek esetében medencével egészítenek ki. A tetőterasz is beépíthető és jól használható télikertnek, hőtani szempontból is igen kedvező a minden irányból beeső napsugárzás miatt.

A beépített terasz funkciói:

  • növények téli elhelyezése;
  • lakótér növelés – nappali, teázó,társalgó kialakítsa;
  • az épület hőháztartásának a javítása – üvegház hatás;
  • az ingatlan piaci értékének növelése

Emeleti terasz, ha ragaszkodunk a pontos fogalmazáshoz, nem létezik: ennek neve balkon vagy erkély. Ugyanakkor az olyan épületrészt, amely ugyan emeleti, de  nem ugrik ki a homlokzatból, hanem az épület folytatódik fölötte.

Bus donna barna balkonon
mereng a bibor alkonyon.

Babits Mihály: Messze… messze…

erkélybeépítés

Emeleti balkon beüvegezése

Erkély beépítés, beüvegezés

Az erkély vagy balkon – és a loggia

Az építészeti szempontból  csak a földszinten, esetleg magasföldszinten vagy a tetőn elképzelhető terasszal ellentétben a balkon vagy erkély az épületek emeletén található. Mérnöki definíció szerint

Az erkély (balkon) a homlokzat síkjából kinyúló, korláttal vagy mellvéddel határolt födémszakasz.

Az erkély tehát „kiáll” az épületből. Ugyanakkor sorházak, panelházak esetében ismerünk olyan megoldást, amikor az erkélyek sorozata összefüggő egységet alkot, mintegy külső falat képezve az épületen – ilyenkor az egyes erkélyek egyáltalán nem „állnak ki”. Lásd még Google kereséssel: Erkélybeépítés és üvegterasz ára Budapesten

Az erkély fogalmára gondolva nem véletlenül jut eszünkbe a híres veronai erkély, amely alatt Rómeó vallott szerelmet Júliának Shakespeare halhatatlan művében.

be nem épített erkély - verona

A híres veronai balkon. A városbeliek Shakespeare műve hatására és az ide érkezők turisták igényeinek kielégítésére neveztek ki egyalkalmasnak látszót erkélyt erre a szerepre

Talán mondanunk sem kell, hogy a balkonok, loggiák, ablakfülkék is alkalmasak beépítésre. Lásd még: https://hu.wikipedia.org/wiki/Loggia

Teraszbeépítés = olcsó építészeti, építőipari megoldás, amikor a kerti vagy bejárati teraszt fámonstrukció és műanyag keretek alkalmazásával építik körbe üveg elemekkel. Szinonimák: üvegterasz építés – erkélybeépítés – balkon beüvegezés. Szolgáltatás a fővárosban és Magyarország területén:

Családi házunk plusz szobát kap, amely többféle funkciót elláthat. Téli növény kert is létesíthető az üveg védelme alatt. Az eljárás tökéletes módja annak, hogy ingatlanunk értékét növelve egész évben használható, energiatakarékos kerthelyiséget kapjunk.

Kapcsolódó téma:

Teraszfűtés – infrafűtés – sötétsugárzók

teraszfűtés - infrafűtés

Kültéri infrafűtés – Teraszfűtés

Beüvegezéssel a napfény nyomán keletkező hő a belső térben marad, de ez nem bizonyul mindig elegendőek. A zárt teraszokat és télikerteket kemény hidegben fűteni kell a megfelelő hőmérséklet biztosításához, még inkább a nyitott és félig nyitott létesítményeket. A közösségi események vagy hűvösebb estéken a családi vacsora és kávézás komfortosabbá tehető, mivel a kültéri teraszok infra fűtése sötétsugárzókkal energiatakarékos módon megoldható. Az elektromos energiát napelemekkel is előállíthatjuk és akkumulátorokban tárolhatjuk, mígnem felhasználásra kerül a teraszok fűtése céljából.

Műanyag tartály gyártás Bp.

A műanyag télikertek gyártásától eltérő technológiát igényel az üreges tárgyak, tárolóedények készítése. Lehetséges itt is alkalmazni a lemezekből való vágás és hegesztés módszerét, azonban ez sok varratot eredményez, ezért célszerű hőformázást alkalmazni. A termoplaszt technológiának a rotációs öntés a legkorszerűbb változata. Így készülnek a polietilén hordók, kádak, folyadéktároló tartályok. További információk: Ipari műanyag tartály gyártás.