A tizennegyedik feladvány:
- Dragomán György
- Stephen W. Hawking
- Erich Kästner
A megfejtés egy átvitt értelemben is használt, hármas összetételű műcím, címszóként szerepel a Wikipédiában és egyéb lexikonokban. A mű nem magyar nyelven keletkezett, de jeles fordítójának-átdolgozójának köszönhetőin irodalmunkba is integrálódott.
Első lépésben találjátok meg a három azon műveit, melyek címében szereplő 1-1 kifejezéssel a második lépésben úgy alkothattok 3 darab kettős szóösszetételt, hogy a hozzáadott szavakból az adott sorrendben a harmadik lépésben megfejtésként egy hármas szóösszetétel álljon össze.
A megfejtések vagy privát Facebook-üzenetként vagy a fenti kapcsolat linkre kattintva küldhetők be. Megköszönöm, ha nemcsak a megfejtést, hanem a második lépés három összetett szavát is elkülditek.
A keresett kulcsszavak az eredeti műcímekben szerepelhetnek toldalékolt formában vagy összetételekben. A megfejtés menetét vázoló logón a Da helyett aD, az Eb helyett bE és az Fc helyett cF is állhatna, azaz a megfejtésbe kerülő szavak (D, E, F) a címekből vett kulcsszavakat (a, b, c) meg is előzhetik, de mögöttük is állhatnak, ez egyetlen feladványon belül is váltakozhat.
További infók a játék főoldalán: példamegoldások, magyarázatok, részletes játékszabályok, a pontozás és súgások menete itt: Triplagondol – Hármaslépés. Játék a Ludus csoportban
5 pontot szerzett:
- Palkó Éva
- Galló Ágnes
Első súgás
- Stephen W. Hawking és Dragomán György könyvei közül úgy válasszatok, hogy a két cím együtt a film noir műfaját, a monokróm fotókat és egy whisky-félét egyaránt eszetekbe juttathasson.
1.a) súgás
- az ELSŐ SOR névelővel a Grimm-mesék legszebbjei egyikének a címe
4 pontot szerzett:
- Árpa Emese
- Zsoldos Z. Julianna
Második súgás
- a MÁSODIK SORHOZ: innen írta feljegyzéseit Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij
3 pontot szerzett:
- Vadnay Zsófia
Harmadik súgás
- Csokonai
a megfejtés következik >>
>>
>>
Megfejtés
- Dragomán György: A fehér király
- Stephen W. Hawking: Fekete lyukak
- Erich Kästner: A repülő osztály
BÉKAKIRÁLY
EGÉRLYUK
OSZTÁLYHARC
megfejtés: BÉKAEGÉRHARC << Katt a részletekért
Az első súgásban a fekete-fehér kifejezésre, a másodikban Dosztojevszkij Feljegyzések az egérlyukból c. művére, a harmadikban az ógörög eredeti magyar átköltőjére utaltam.
Gratulálok a megfejtőknek, köszönöm a játékot.